Wystawa

Dali i Warhol – prekursorzy sztuki XX wieku, na zawsze zmienili jej oblicze. Nieprzewidywalni, kontrowersyjni, głośni.
W wysublimowanych, gwiazdorskich postawach codziennego życia osiągnęli bardzo rzadki gatunek artystycznej sławy.
Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie. Prowokowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Inspirowali pokolenia artystów, wpływając na trendy, modę, muzykę i film w XX wieku. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje: od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, który mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał dzięki temu przezwisko Avida Dollars (chciwy na dolary), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, wolałby powiesić na ścianie banknoty.
Na ścianach wystawy „Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny” nie znajdziemy dolarów, lecz cenne dzieła.

Kolekcja

Wystawa jest istnym hołdem oddanym tak ich ekscesom, jak również sile twórczej. Starannie wyselekcjonowane dzieła, pochodzące z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, układają się w szalenie barwną opowieść o życiu i twórczości Slavadora Dali oraz Andy Warhola. Niektóre dzieła zaprezentowane zostaną po raz pierwszy, inne stanowią unikaty, niepowtarzalne jednostki, których w żadnej innej kolekcji nie uświadczymy, jak np. rzeźby wykonane przez Salvadora, czy słynną pracę Warhola „Łyżwiarz”, jedyny egzemplarz w oryginalnym rozmiarze i kolorystyce z widniejącym odciskiem palca artysty. Istną perełką wystawy jest, pozyskana od prywatnego właściciela, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andy’ego z wytwórniami muzycznymi – okładki płyt takich zespołów, jak m.in.: Rolling Stones, Velvet Underground, czy Blondie.
Już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii, całkowicie zmieniając świat sztuki, odciskając na nim, emanujące po dziś dzień, piętno.