Wystawa

Dali i Warhol – prekursorzy sztuki XX wieku, na zawsze zmienili jej oblicze. Nieprzewidywalni, kontrowersyjni, głośni.
W wysublimowanych, gwiazdorskich postawach codziennego życia osiągnęli bardzo rzadki gatunek artystycznej sławy.
Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie. Prowokowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Inspirowali pokolenia artystów, wpływając na trendy, modę, muzykę i film w XX wieku. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje: od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, który mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał dzięki temu przezwisko Avida Dollars (chciwy na dolary), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, wolałby powiesić na ścianie banknoty.
Na ścianach wystawy „Dali, Warhol Geniusz Wszechstronny” nie znajdziemy dolarów, lecz cenne dzieła.

Kolekcja

Wystawa jest istnym hołdem oddanym tak ich ekscesom, jak również sile twórczej. Starannie wyselekcjonowane dzieła, pochodzące z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, układają się w szalenie barwną opowieść o życiu i twórczości Slavadora Dali oraz Andy Warhola. Niektóre dzieła zaprezentowane zostaną po raz pierwszy, inne stanowią unikaty, niepowtarzalne jednostki, których w żadnej innej kolekcji nie uświadczymy, jak np. rzeźby wykonane przez Salvadora, czy słynną pracę Warhola „Łyżwiarz”, jedyny egzemplarz w oryginalnym rozmiarze i kolorystyce z widniejącym odciskiem palca artysty. Istną perełką wystawy jest, pozyskana od prywatnego właściciela, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andy’ego z wytwórniami muzycznymi – okładki płyt takich zespołów, jak m.in.: Rolling Stones, Velvet Underground, czy Blondie.
Już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii, całkowicie zmieniając świat sztuki, odciskając na nim, emanujące po dziś dzień, piętno.